Blog

gruntowanie ścian

Gruntowanie ścian przed malowaniem

Niejeden inwestor usłyszał od ekipy malarskiej, że gruntowanie ścian nie jest konieczne, a kolor najlepiej wykonać samodzielnie za pomocą pigmentów. Niekoniecznie jest to zgodne z prawdą, a czasem zupełnie mija się z zasadami fachowego malowania ścian.

gruntowanie ścian

Jak sprawdzić, czy ściana potrzebuje gruntowania?

Do potwierdzenia konieczności wykonania gruntowania mogą być przydatne proste testy:

Sprawdzenie stopnia związania struktury ściany

Suchą dłonią bez nacisku należy przesunąć po ścianie. Jeśli pozostanie biały, podobny do kredy osad, ani farba, ani klej nie będzie się dobrze trzymać. Przed koniecznym zagruntowaniem trzeba ścianę oczyścić szczotką. Jeśli stara powłoka daje się zmyć wilgotną ścierką, gruntowanie wykona się po całkowitym wyschnięciu ściany.

Sprawdzenie chłonności podłoża

Dobrze nasączoną wodą gąbkę należy przycisnąć do ściany. Jeśli pozostanie widoczna plama, oznacza to, że podłoże jest zbyt chłonne. Zamiast gąbki można użyć spryskiwacza do kwiatów. Jeśli woda szybko wsiąka i ściana ciemnieje, jest to dowód na mocno chłonną ścianę. Po zagruntowaniu ta właściwość zostanie równomiernie zredukowana, a malowanie ściany zakończy się sukcesem

Sprawdzenie przyczepności ściany

Test taśmy klejącej pokaże jaka jest rzeczywista stabilność podłoża. W tym celu należy kawałek malarskiej taśmy klejącej (ok. 8 cm) mocno przycisnąć do ściany, a potem go oderwać. Jeśli na taśmie pozostaną resztki dawnego malowania albo cząsteczki tynku, trzeba usunąć starą powłokę aż do gruntu. Powstałe ubytki tynku trzeba po prostu zaszpachlować. Kiedy ściana jest już sucha i gładka, można ją zagruntować.

Aby uzyskać najlepszy efekt malowania, powierzchnia ścian musi być czysta, nośna i niepyląca. Musi też być równomiernie chłonna. Z tego względu gruntowanie ścian powinniśmy wykonać na  nowych ścianach. Obowiązkowo zaś te, które wykończono płytami kartonowo-gipsowymi, gładziami i tynkami gipsowymi. Inaczej może się okazać, że na ścianach powstaną plamy lub konieczne będzie nakładanie dodatkowej (trzeciej) warstwy.

Po wysezonowaniu tynków, nanosimy na nie grunt. Jego rodzaj dopasowujemy do typu farby nawierzchniowej – najlepiej, gdy oba preparaty pochodzą od jednego producenta. Podczas gruntowania szczególną uwagę należy poświęcić wszelkim łączeniom, tu bowiem zmienia się chłonność powierzchni.

Ściany gruntujemy także wtedy, gdy są na nich widoczne plamy czy zacieki. Uprzednio trzeba jednak usunąć plamy, nanosząc specjalną farbę do blokowania trudnych zabrudzeń.

Niektórzy fachowcy zamiast preparatów gruntujących polecają zastosowanie farby rozcieńczonej wodą. Można tak gruntować ściany, które były już malowane na inny kolor, są czyste, równe i nie mają uszkodzeń wymagających szpachlowania.