Blog

płytki ceramiczne

Jakie płytki ceramiczne wybrać i jak obliczyć potrzebną ich ilość

Płytki ceramiczne do łazienki są bardzo ważną kwestią podczas urządzania tego wnętrza i dlatego powinniśmy poświęcić mu dużo uwagi. Za pomocą płytek możemy dowolnie kształtować przestrzeń łazienkową. Dobór konkretnego rodzaju, koloru i wzoru płytek wpływa na charakter, wielkość, styl i wygląd łazienki. Możemy optycznie wnętrze powiększać lub pomniejszać, uzyskać efekt sterylnej czystości, lub też kojącego ciepła sprzyjającego relaksowi. Ponadto płytki są elementem wyposażenia łazienki, który wybieramy na lata i z tego powodu warto dobrze przemyśleć ich zakup, a także dokładnie obliczyć, jaka ich ilość jest nam niezbędna, żeby przypadkiem nie zabrakło płytek podczas prac remontowych.

płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne to podstawowy materiał stosowany do urządzenia łazienki, ale nie tylko. Coraz częściej kładziemy je także w korytarzu, kuchni, garażu, na tarasie, a nawet w salonie. Wybór płytek – tak rodzaju, rozmiarów, jak i kolorystyki oraz wzorów – jest ogromny, dlatego często podjęcie decyzji, jakie płytki wybrać, nie jest proste. Najlepiej zatem zdobyć garść informacji na ich temat, by później – posiadając wiedzę merytoryczną – wyruszyć do sklepu lub zasiąść przed wyszukiwarką sklepu internetowego i znaleźć te najlepsze i najbardziej odpowiadające naszym oczekiwaniom.

płytki ceramiczne

Rodzaje płytek ceramicznych

 • Terakota – to płytki kamionkowe szkliwione o powierzchni gładkiej lub z fakturą. Terakota jest mocna i odporna na uszkodzenia, choć bardziej krucha od gresu, charakteryzuje się niską nasiąkliwością wodną. Dzięki tym zaletom doskonale nadaje się na podłogi.
 • Gres – to płytki z mielonego kwarcu, kaolinu i skaleni, bardzo trwałe, twarde i wytrzymałe zarówno na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie środków chemicznych. Gres może być szkliwiony lub nieszkliwiony – odmianą tego drugiego jest gres polerowany. Przeznaczony jest głównie na podłogi, ale także na ściany. Gresu technicznego raczej nie stosuje się w łazienkach – jego powierzchnia jest chropowata, a w otworach może pozostawać wilgoć, która powoduje szarzenie płytek.
 • Klinkier – to również bardzo trwałe i odporne płytki, które stosuje się zarówno na podłogę, jak i ściany. Klinkiery mogą być szkliwione jak i nieszkliwione; są prasowane i ciągnione. Klinkiery produkowane w technologii ciągnienia cechują się jednak sporymi odchyleniami od określonego przez producenta, standardowego wymiaru, co wiąże się z koniecznością zastosowania szerszej fugi.
 • Glazura – to wyłącznie płytki ścienne. Różnią się między sobą grubością, stopniem połysku, kolorem i wzornictwem. W porównaniu do gresu, terakoty i klinkieru glazura jest dość cienka i krucha.
 • Płytki rektyfikowane – mają bardzo regularne wymiary (z dokładnością do 0,2 mm) i kąty między bokami (90°). W odróżnieniu od zwykłych płytek, mają ostre, proste krawędzie, dzięki czemu doskonale nadają się do kładzenia z minimalną fugą. Daje ona efekt jednolitej powierzchni, który jest pożądany w aranżowaniu łazienki o nowoczesnej czy minimalistycznej stylistyce. Wadą jest niestety wyższa cena za m² w porównaniu do płytek standardowych.płytki ceramiczne

Zastosowanie i parametry

Jak już wiemy, nie każdy typ płytek nadaje się na wszystkie powierzchnie. Wybierając płytki na ściany i podłogi, czy też do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, musimy uwzględnić zarówno ich rodzaj, jak i następujące parametry:

 • ścieralność – każdy producent określa klasę ścieralności dla płytek szkliwionych.
 • mrozoodporność – ta cecha informuje nas, czy dane płytki są odporne na działanie niskich temperatur. Na tarasy, balkony, do nieogrzewanego garażu wybierać należy płytki mrozoodporne, w przeciwnym razie na podłodze szybko mogą pojawić się pęknięcia;
 • anty poślizgowość – producent informuje także, czy dane płytki mają właściwości antypoślizgowe. Norma rozróżnia 5 podstawowych oznaczeń płytek – od R9 do R13, gdzie wyższa wartość oznacza płytki najmniej śliskie. Drugi z parametrów anty poślizgowości, określany literami A, B lub C , ma zastosowanie w miejscach, w których z założenia, użytkownicy będą przemieszczali się boso.

Zwracajmy na ten parametr uwagę, wybierając płytki podłogowe, zwłaszcza do pomieszczeń, w których panuje wilgoć lub podłoga często jest mokra;

 • nasiąkliwość – to również ważny parametr, który powinniśmy sprawdzić, szukając płytek, szczególnie do łazienki, tak na podłogę, jak i na ściany. Nasiąkliwość podaje się w procentach – im mniejsza jest jej wartość, tym lepiej. Do łazienek powinniśmy kupować płytki o nasiąkliwości nie większej niż 3%.

płytki

 

Rozmiary

Wybierając płytki ceramiczne, zwracamy uwagę nie tylko na ich kolorystykę i wzornictwo, ale także na wymiary. W tym zakresie trendy zmieniają się co kilka lat, raz popularne są płytki nieduże, a nawet malutkie, tworzące mozaikę, a kiedy indziej – o znacznych rozmiarach. Zawsze jednak znajdziemy produkty uniwersalne, o standardowych wymiarach, pasujące do wielu wnętrz (salon, łazienka, kuchnia czy korytarz), zarówno na ściany, jak i podłogi, bez względu na panującą modę.

Najczęściej występujące wymiary płytek (w cm) to: 30×60, 20×50, 60×60, 90×60, 45×45, rzadziej zaś spotkamy duże formaty, takie jak: 20×120, 60×120 czy 40×100. Małe płytki i mozaika od lat niezmiennie polecane są jako doskonały materiał do wykańczania ścian kabin prysznicowych czy obudowywania wanien i brodzików – dają bardzo ciekawy efekt aranżacyjny, mocno akcentując wybrane części łazienki. Warto też pamiętać, że płytki o większych rozmiarach dobrze wyglądają w małej łazience, którą optycznie nieco powiększają. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie płytek o różnych wymiarach i wzorach w ramach tej samej serii, dają one możliwość kreatywnego i niekonwencjonalnego kształtowania przestrzeni łazienkowej.

remont łazienki

Obliczamy potrzebną ilość płytek

Zanim rozpoczniemy remont czy urządzanie łazienki, musimy zarówno wybrać płytki ceramiczne, jak i obliczyć, ile ich będziemy potrzebować. Aby prawidłowo określić niezbędną ilość płytek do naszego pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

 • wielkość powierzchni

Aby obliczyć wielkość powierzchni pomieszczenia, musimy dowiedzieć się, jakie wymiary mają ściany i podłoga:
ściany: mierzymy szerokość każdej ściany, dodajemy do siebie szerokości wszystkich ścian, a następnie mnożymy ten wynik przez wysokość, do której chcemy położyć płytki (może to być np. ¾ wysokości ściany lub do samego sufitu). Nie odejmujemy płytek na przewidziane otwory (drzwi, okno), ponieważ zapas przyda się na ewentualne straty materiałowe;
podłoga: mierzymy długość i szerokość podłogi, a następnie mnożymy uzyskane wyniki i otrzymujemy wielkość podłogi.

 • sposób układania

Zawsze kupujemy o 10-15 proc. więcej płytek, niż wynika to z powierzchni, jaką zamierzamy nimi pokryć. Bardzo ważnym aspektem przy obliczaniu ilości potrzebnych płytek jest sposób ich położenia – prosto czy w karo. Przyjmuje się, że przy klasycznym sposobie układania płytek należy kupić:

 • 10% więcej przy powierzchni do 10 m²,
 • 5% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m²,
 • 3% więcej przy powierzchni powyżej 50 m²;

zaś przy ułożeniu w karo:

 • 20% więcej przy powierzchni do 10 m²,
 • 10% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m²,
 • 5% więcej przy powierzchni powyżej 50 m².

Dodatkowo warto jeszcze dokupić 10-15% więcej płytek na straty materiałowe związane z docinaniem płytek i uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi podczas produkcji (zdarzają się nawet w płytkach renomowanych firm), transportu czy remontu.

 • elementy dekoracyjne

Jeśli chcemy w naszej łazience umieścić elementy dekoracyjne, takie jak dekory, cokoły, listwy, powinniśmy je uwzględnić w naszych obliczeniach. Zastanówmy się, ile takich elementów chcemy wykorzystać, a następnie odejmijmy ich powierzchnie od całkowitej powierzchni ścian i podłogi (o ile na niej też mają się znaleźć elementy dekoracyjne), na które chcemy położyć płytki ceramiczne.

Ponadto powinniśmy nabyć nieco więcej płytek niż wynika z obliczeń, nawet uwzględniając straty materiałowe, na ewentualne naprawy w przyszłości. Może się bowiem zdarzyć, że płytki pękną, wyszczerbią się lub porysują, wówczas – posiadając kilka czy kilkanaście w zapasie – będziemy mogli łatwo wymienić te uszkodzone. Zakup płytek tej samej serii u tego samego producenta w późniejszym czasie nie daje bowiem gwarancji, że będą one identyczne z tymi zakupionymi wcześniej – mogą różnić się nieco odcieniem, wielkością lub grubością.